ІНСТРУКЦІЯ про порядок дій при розпиленні невідомої речовини (газу)

PDF Печать E-mail
Автор: Administrator   
11.12.2019 08:17

 

 

 

     Останнім часом на території України почастішали випадки розпилення невідомої речовини (газу) на території навчальних закладів, об’єктах з масовим перебуванням людей, що супроводжувались істотним погіршенням самопочуття учнів, педагогів та персоналу об'єктів. Найчастіше, імовірним джерелом такої речовини (газу) є використання газового (перцевого) балончика.

Бородянський РВ ГУ ДСНС України у Київській області застерігає про небезпеку таких ситуацій.

     Газові балончики – достатньо ефективний засіб самозахисту. На жаль, при неналежному його використанні дозволяє спричинити масу неприємностей не тільки потенційному кривднику, але й особі, що його застосувала.

     Конструктивно газовий балончик складається із ємкості з іррітантом (подразнюючою речовиною), яка знаходиться під тиском. По типу розпилення газові балончики поділяються на: аерозольні, аерозольно-струменеві (або інша назва спрямований конус), струменеві та гелеві, пінні. Аерозольні газові балончики є найбільш поширеними. Вони створюють аерозольну хмару з діючої речовини шляхом її розпилення в дрібнодисперсні краплі.

     Типи газових балончиків, які натепер використовуються в правоохоронних органах і є в продажу для самозахисту, класифікують так:

1.   Газовий балончик «Терен 4М»  це балони аерозольного типу, заповнені препаратом, що містять речовини сльозогінної та подразнюючої дії (іррітанти).

2.   Газовий балончик «Кобра-1»  балон аерозольного типу, має найвищу ефективність, викликає блефароспазм (спазм кругового м’язу повік), тимчасове погіршення зору, тяжку задишку та дуже сильне подразнення слизових та шкіри.

У продажу є й інші типи газових балончиків («Черемха», «Перець» тощо), всі вони небезпечні при застосуванні.

У разі використання будь-яких балончиків (газових або перцевих) в закритих приміщеннях у зону ураження може потрапити значна кількість людей.

Чим небезпечне отруєння невідомою речовиною (газом)?

·      При потраплянні в очі викликає хімічний опік, що супроводжується різким болем в очах, рясною сльозотечою та блефароспазмом (спазм кругового м'яза повік).

·      При потраплянні на слизову оболонку верхніх дихальних шляхів провокує першіння в горлі, чхання, кашель та сильний нежить.

·      При потраплянні у легені може призвести до їх набряку, що загрожує навіть смертю потерпілого.

Як правило, вплив сльозогінного газу не є смертельним. Його подразнювальна дія триває від 5 до 30 хвилин. Але у деяких випадках він може сильно зашкодити людині. У зоні особливого ризику алергіки та хворі на астму.

 

ЩО РОБИТИ ПРАЦІВНИКУ, який опинився поруч із місцем розпилення невідомої речовини (газу)?

1.   Не піддавайтесь паніці.

2.   Потрібно якнайшвидше покинути небезпечну зону – вийдіть на свіже повітря (якщо розпилення сталося у приміщенні), закривши ніс та рот хустинкою або іншими підручними засобами (шарфом, одягом, тощо).

3.   Негайно повідомте про небезпечну подію: поліцію (телефон 102), екстрену медичну допомогу (телефон 103), пожежну охорону (телефон 101).

 

ЩО РОБИТИ ПРАЦІВНИКУ, який опинився в епіцентрі розпилення невідомої речовини (газу)?

1.   Не піддавайтесь паніці та оцініть обстановку.

2.   Негайно залиште приміщення, в якому розпилили невідому речовину (газ) із балончика, закривши ніс та рот хустинкою або іншими підручними засобами (шарфом, одягом тощо). При виході з приміщення, по-можливості, відкрийте вікна на провітрювання.

3.   Якщо у приміщенні разом з вами знаходяться колеги – негайно всі разом залиште це приміщення, як визначено у пункті 2.

4.   Якщо невідома речовина потрапила в обличчя та очі:

o   прийміть стійке положення, притуліться до стіни, або сядьте на стілець, для того щоб не впасти і не травмуватися;

o   протріть обличчя сухою хустинкою або серветкою;

o   спробуйте полегшити больові симптоми за допомогою доступних засобів (промити обличчя 2% розчином бікарбонату натрію (питної соди), а якщо ураження отримано від перцевого балончика – при наявності, промити обличчя молоком).

5.   Якщо невідома речовина потрапила в обличчя та очі комусь із ваших колег: заспокойте його та витріть йому обличчя сухою хустинкою або серветкою. Подальшу домедичну допомогу надайте у безпечній зоні.

6.   Прийміть заходи щодо евакуації людей із небезпечної зони відповідно до Плану реагування на надзвичайні ситуації установи при загрозі або виникненні надзвичайних ситуацій.

 

ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА

при потраплянні невідомої речовини (газу) на слизові та в очі

·      Зберігайте спокій та заспокойте людину, яка потрапила у зону ураження.

·      При наданні допомоги до приїзду медичних фахівців, пам’ятайте: очі не можна терти руками – це збільшує площу ураження. Краще обережно протерти уражене місце носовичком або серветкою.

·      Пам’ятайте, що не потрібно через силу відкривати очі – блефароспазм не дозволить це зробити одразу. Необхідно часто кліпати очима – інтенсивна сльозотеча допоможе швидше позбавитися від залишків речовини.

·      Якщо ви чи потерпіла людина носить контактні лінзи, їх необхідно одразу зняти.

·      При можливості промийте очі, шкіру, слизові 2% розчином бікарбонату натрію (харчової соди).

Бородянський РВ ГУ ДСНС України у Київській області наголошує, що всі ці заходи дають тільки полегшення, а не знімають симптоми. За подальшими рекомендаціями потрібно обов’язково звернутися до спеціалістів за кваліфікованою медичною допомогою (сімейного лікаря, офтальмолога).

При приїзді медичних фахівців – повідомте їм про всі проведені заходи по наданню домедичної допомоги.

 

Ці відомості можуть здаватися очевидними та простими, але їх знання допоможе вам не розгубитися у небезпечній ситуації та вийти з неї без втрат.

 


 
free pokerfree poker

Статистика відвідувачів

developed byDworld